Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > BiRECiKTEN iNSAN MANZARALARI > Oğuzun Kahvesi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Emin Tahtasız
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Emin Tahtasız

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
oğuzali Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı oğuzali Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Emin Tahtasız
    Gönderim Zamanı: 20-Aralık-2015 Saat 13:10
          Lise yıllarında okulumuzdaki tüm öğretmenlerin lakabı vardı,bir öğretmenimiz hariç.....RIFAT ILGAZ 70 yıl önce HABABAM SINIFI nı yazmıştı amma ,bir yerde okul varsa ,öğretmen varsa,ögrenci varsa her sınıf biraz hababam sınıfıdır,yüzyıllar geçsede böyle devam edecektir..işte o lakabı olmayan öğretmenimizin adı- soyadı EMİN TAHTASIZ idi.lakaba gerekte yoktu çünkü her zaman   soyadına uygun davranırdı..
    Lisede şöyle iri yarı olmayan öğretmenler görev yapamazdı,saygı sevgide çok üst düzeyde idi ,lakin öğretmelerimizin yakasına yapışacak öğrencilerde hazırda vardı..
      EMİN TAHTASIZ URFAlı idi, o şirin şivesi tüm Urfalılarınki gibi hoşumuza giderdi,bizlere sövsede iltifat gibi gelirdi, ..bir gün -Deli Durak- ile iddiaya giriyorlar,İskele Çarşısından Ulu Camiye kadar Emin Tahtasız düdük çalarak gidecek,tabiki Tahtasız hoca kabul ediyor..
     O ünlü İskele Çarşısındaki esnaf birde bakıyorlarki Tahtasız hocayla ,Durak hoca kol kola girmiş dürt-dürt-dürt,çarşıdan geçiyorlar,yani hoca demek -AĞIR ADAM- demek esnaf bir şey anlamıyor..
        Fransızca dersimiz vardı,vekil hocalar gelirdi,bu vekil bazan ilçemizin veterineri,bazen branşı olmayan bir öğretmen olabilirdi.işte bir gün baktıkki beden ögrtemenimiz EMİN TAHTASIZ olmuş ,ne kadar abuk sabuk sporla ilgisi olmayan şey varsa bizlere yaptırdı,gırgır -şamata öğrencilerin canına minnet..
       Tahtasız hocamız bir gün karar vermiş tüm lise KURALSIZ FUTBOL TURNUVASI yapacak,yani ofsayt yok,faul yok ,hatta tekme tokat serbest.biz 5 fen ,5 edebiyatla maça çıktık,ALİ FERHATOĞLU libero ben onun önünde hiç kimseyi bırakmamaya proğramlanmış bir top kesici,maç başladı.beş edebiyattada hergün kahvede kağıt oynadığımız arkadaşlarımız kazım Oktay,Muharrrem Gülsoy,Kule Ahmet V.S.
       Hakem oyunu başlattı,ilk dakkadan tekmeler havada uçuşuyor,bir karambol oldu topun etrafında ben dahil on kişi birikmişiz sırtıma bir uçan tekme yedim,omurga kemiklerim hepsi yerinden çıktı, dönüm baktımki yabancı değil bizim kule Ahmet,..beni dört kişi kolumdan ayağımda tutup sahanın dışına çıkardı,boynum dönmüyor,belim kaymış,havaya bakarak yürüyebiliyorum...tanığın biri dedi ..
--Yeri KAYIKÇI MAMEY'i bulahta o bu işleri eyi bilir..
    Belediyenin orda camlı kahvede bulduk kayıkçı Mameyi,kahvenin dışına çıktık,kaıdIrıma ABA sını serdi..
    -Yat bahım yüzünkuylu..dedi yattım..kolumu ayağımı biraz üfeledi-üfeledi sırtıma var gücüyle bir bastı,bütün kemiklerim çatırdadı..
   --Kah bahım ayağa..kahtım..vallaha heçbir şeyim kalmamış..
   Mamey dayı borcumuz nekedek.dedim..
   --Has.. tir len ,Oğuzun oğlu ,birde para alacahmışım..deyince ,para teklif ettigimz için mahcup olduk..arkamıza bakmadan yürüyüp gittik,çünkü bu işleri yapanlar hiçkimseden para almazlardiki..
    Emin Tahtasız hocamız uzun yıllar Birecik'te görev yaptı,epey sürede Nizipte çalıştı..
    Görev yapan bütün öğretmelere ve bizim dönemizin öğretmenlerine vede EMİN TAHTASIZ'a SAYGILARLA...

Bir başkadır benim memleketim...
Yukarı Don
chef63 Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı chef63 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21-Aralık-2015 Saat 14:27
Emin Tahtasız,biraz tahtasızdı;ama tüm öğrencilerin anılarında yer etmiş,çok zeki bir insandı.İbrahim TATLISES'in de menajerliğini yapmış sevimli bir insandı.Şimdi ne yapıyor bilmem.

''Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim.''
Yukarı Don
MECİT BABAOĞLU Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı MECİT BABAOĞLU Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Aralık-2015 Saat 20:27
Ali kardeşim.Ellerine, yüreğine, hafızana sağlık. Bu olayların hepsine ve tabi ki daha fazlasına tanık olduk.Emin hocamızla hepimizin unutulmaz anıları vardır. Hocamız yazılı kağıdını katlayıp, öğretmen masası üzerindeki kağıtların üzeri yerine çaktırmadan cebime koyarak çıktığım bir yazılı sınavında notumu 3 olarak okumuş, benim itirazım üzerine ertesi derste 5 olarak düzelttiğini söylemişti. Bizler onun yazılıları okumadan not verdiğinden emindik. Yazılı okuyacak zamanı pek yoktu, Emin hocamızın...
" Size ne yapacağınızı söyleyebilirler, ama ne düşüneceğinizi asla!. SOCRATES

Yukarı Don
Halil BİLMEZ Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ

Forumun Birecik Tarihi Öğretmeni

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 08-Ocak-2016 Saat 11:09
   Sevgili Ali,
   Gerçekten ilginç bir kişiliği yazmışsın. Doğrusu, edebi birikimi de epey fazla olan biriydi. Soyadı zaten ilginç ama, biraz da dengesizdi. Olur olmaz yerlerde, lokanta, sokak, kahve vb neresi olursa ani şiir okumaları olurdu. Bir çubuğa binip, köprüden geçerek karşıyakadaki lokantaların birine oturmuş, kendine yemek istemiş garsona "atıma bak ne yiyecek" gibi davranışları da olurdu.
Diline sağlık kardaş.
   http://birecikforumu.com/birecik/forum_posta
   Yukarıdaki linkte bir yazı yazmıştım. Yazıdaki E.T. kısaltması Emin Tahtasız olacak.                    

YOO.....ARKADAŞ. BUGÜN ALMAN USULÜ !

İskeledeki eski belediye binasının yanında sıralanmş dükkanlar vardı. O dükkanların biri lokantacı Emin Hasan'a (Fırat ) aitti.
       Birecik'te görev yapan E.T. ve B.B. adlarında  iki öğretmen ( bekar ve Birecikli değiller ) hergün bu lokantada öğlen-akşam yemek yerlermiş. Hergün de yemek parasını E.T. verirmiş. Birgün B.B., E.T.'ın kolunu tutmuş;
      - Yoo...Arkadaş, ayıp oluyor artık, 30 güngür yemek parasını sen veriyorsun. Müsaade et artık, bugün ALMAN USULÜ ! yapacağız, demiş.
Yukarı Don
müslüm aykılıç Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı müslüm aykılıç Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 25-Ocak-2016 Saat 11:39
Anlattıklarınıza göre Emin tahtasız Birecik lisesine hoş anılar bırakmış

Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 6,984 Saniyede Yüklendi.