Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > NOSTALJi (ESKiDEN BiRECiK) > BiRECiK TARiHi
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - 500. Yıl
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

500. Yıl

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
mahmut_bingöl Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
<font color=ff7b3c>ELİT AKEY</font>
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mahmut_bingöl Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 500. Yıl
    Gönderim Zamanı: 25-Şubat-2016 Saat 10:10
. Birecik, yüzey şekillerinin elverişliliği ve Fırat Irmağı kenarında önemli bir köprübaşı olması nedeniyle, eski çağlardan beri çeşitli yerleşmelere sahne olmuştur. Hititlerin egemenliğinde yörenin adının ‘’Birthe’’ olduğu söylenir. MÖ 9. Yüzyılda Asurların eline geçen Birecik, daha sonra sırasıyla Pers, Makedonya, Roma ve Bizans egemenliklerini yaşadı. 780’de Arapların hâkimiyetine giren ilçe, 11. yüzyıldan sonraki Selçuklu egemenliğinden ardından yeniden Bizans hâkimiyetine girmiştir.
Artuklu, Eyyubi, Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerini, 1502’de başlayan Safevi egemenliği izledi. Birecik Artuklu, Eyyubi, Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerini, 1502’de başlayan Safevi
egemenliği izledi. Birecik 1517’de Osmanlı topraklarına katılan ilçe 19. Yüzyıl sonralarında
Halep vilayetinin Urfa sancağına bağlı bir kaza olmuştur. 1919’da bir süre İngiliz işgalinde
de kalmıştır. Fırat Irmağının üzerindeki ulaşım etkinliği ve buna bağlı olarak gelişen ticaret
ve sanayi, Birecik kentine eskiden beri damgasını vurmuştur. 16. Yüzyılda Birecik’te ırmak
gemileri yapan bir tersanenin olduğu bilinmektedir. Yani bu bilğiler  doğru  ise ,BİRECİK  2017 YILINDA  OSMANLI TOPRAKLARINA KATILIŞININ  500 ÜNCÜ YILINI  DOLDURUYOR  OLACAL.       
Acaba  diyorum  BİRECİK FORMU  ile BELEDİYE  işbirliği ile  bir organize  yapılabilirmi  2017 yılı
içinde, eğer  tarih  doğru  ise  NE DERSİNİZ?
Yukarı Don
ziyafincan Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyafincan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Şubat-2016 Saat 12:58

............... Mahmut akam, fikir ve düşüncen çok ama çok güzelde bizler üç kişi olup bir araya zor geliyoruz, ne hikmetse tabi buda benim düşüncem, nedenler çokkkkk fazla, ama senin düşüncende hoca nasrettin gibi ya tutarsa, neden olmasın. Düşüncene teşekkürler, bakarsın olur...Baştakilerin cepleri düşünmekten başka fırsat olursa :)))
Urfalı doğulmaz ama Urfalı olunur,delisiyle velisiyle birecikli olmak ise ayrı bir meziyet ister.

0532 633 90 34
Yukarı Don
yusufsözmen Açılır Kutu Gör
VİP
<font color=800080>VİP</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yusufsözmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Mart-2016 Saat 12:56
Düşünceler çok güzel umarım gerçek olur hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
İNSANIN KAZANDIĞI PARADAN DEĞİL PARANIN KAZANDIĞI İNSANDAN KORKULUR
Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 5,345 Saniyede Yüklendi.