Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > NOSTALJi (ESKiDEN BiRECiK)
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Birecikin Unutulan Bir Oyunu: PEÇÜÇ
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Birecikin Unutulan Bir Oyunu: PEÇÜÇ

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Halil BİLMEZ Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>

Forumun Birecik Tarihi Öğretmeni

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Birecikin Unutulan Bir Oyunu: PEÇÜÇ
    Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 11:53

BİRECİK'İN UNUTULAN BİR OYUNU

PEÇÜÇ

Peçüç, eskiden kış geceleri çok oynanan bir oyundu. Bugün pek görülmemesine rağmen, hem zihinlerden çıkmamış unutulmamış hem de tamamen terk edilip tarih olmamış. Çünkü, halen bazı Birecik veya dışarıdaki Birecikli evlerinde oynanıyor. Yine de PEÇÜÇ unutulanlar arasında yerini aldı denilebilir. İstanbul’daki bir yakınımın evinde halen peçüç var, gittiğimde bazen oynuyorum..

Peçüç, kızma biradere benzeyen bir oyundur. Hem oyun alanı hem de oynama şekli kızma biradere çok benzer. Ama oyundaki değerleri kızma biraderden tamamen farklıdır.

Peçüç oyunun adı olduğu gibi oyunun oynandığı oyun aletlerine de peçüç ya da “peçüç takımı” denir, “peçüç takımı” pek söylenmez.

Peçüç takımı üç parçadan oluşur: 1- Peçüç bezi   2- İt boncukları  3- Oyun taşları

PEÇÜÇ BEZİ: Adı üstüne bezden yapılır. Genellikle siyah bezin üzerine beyaz iplikle dikiş gidilerek çizgi çizilmiş olur. Ortada bir kare, karenin kenarlarına şekilde görüldüğü gibi 3x8 ‘lik dörtgenler çizilir(dikişle). Dikdörtgenlere “basamak” denir. Ortadaki kareye” DAŞ EVİ” denir. Daş evi taşların son noktası, oyunun bitim noktası olup, ”daş çıkma” yeri de denir. Burada iki bez arasında bir göz yapılmıştır orada oyunun taşları ile it boncukları saklanır. Dikdörtgenlerin bazılarına dikişle çarpı konularak kapatılmıştır. Bunların birer tanesi “oyun başlangıç noktası”dır. Bu ve diğerlerine “bağlantı yeri” denir. Oyun bu peçüç bezi üzerinde oynanır.

İT BONCUKLARI: Adını bilemeyeceğim bir deniz ürününün kabuğu olan bir şey. Dışı beyaz düz, parlak, içi oyuk 1-1,5 cm boyunda küçük boncuklardır. Uzun kısmı ortadan hafif yarıktır. Bunlar yere serpilir açık-kapalı sayısına göre değer verilerek taşlar yürütülür (ilerlenir). Oyun 6 tane boncukla oynanır. Bunları tazıların, av köpeklerinin boynuna süs olarak taktıkları için “it boncuğu” denir. Atların alınlarına da süs yapmada kullanıldığı görülürdü. Bazen çocukların zubunlarının omuz kısmına da dikilirdi.

OYUN TAŞLARI: Bunlar ağaçtan yapılır. Peçücün bir gözünü taşmayacak kadar tabanı daire üst tarafı kavisli şekillendirilmiş, tepesi çok küçük taşlardır. Her oyuncu için 4’er tane yapılmıştır. İki oyuncunun taşlarının biçimleri farklıdır, karışmasın diye. Bazen daha iyi ayrılabilsin diye 4’ünün tepesine boya sürülür.

Bu oyun taşlarını nacar bazarında nacarlar yapardı. Tornaya benzeyen “yaygürgü” denilen tezgahta yapılırdı. Demek Birecik’in yaşamında peçücün oldukça yeri varmış ki, üşenmeden evin herifi gidip nacara “peçüç daşı” yaptırırmış. Bizim Peçüç daşlarımızı rahmetli g...böyük Abdulla Egmmi’ye yaptırırdık.Rahmetle anıyorum.

İT BONCUKLARININ SAYI DEĞERLERİ: Oyun, yere atılan (serpilen ) boncukların açık-kapalı sayılarına göre oluşan değerlere göre taşlar yürütülerek oynanır. Boncukların kapalı tarafı görünürse “KAPALI”, açık(oyuk) tarafı görünürse “AÇIK” denir. Boncukların sayı değerleri şunlardır :

25    (Yirmi beş) :    5’i kapalı     1’i açık.

12    (On iki)      :     1’i kapalı     5’i açık

8    (Sekiz)       :     6’sı da kapalı

6    (Altı)          :     6’sı da açık

2    (İki)            :     2 tane kapalı

3    (Üç)            :     3 tane kapalı

4    (Dört)         :     4 tane kapalı

25 atan 25+1, 12 atan 12+1 oynar. Bu oynanan eklere “PENGİ” denir. 25 ve 12 atan, önünde oynayacak yeteri kadar basamak yoksa yalnız pengini oynar yani 1 basamak ilerler. Keza 2 , 3 , 4 , 6 ve 8 atınca da önünde oynayacak kadar basamağı yoksa oynamaz bekler.

25 , 12 , 8 ve 6 atan bir daha atar. Bunlardan aynısını üst üste 3 kere atan yanar yani onları hiç atmamış olur. Ama atmaya devam eder.

OYUNUN OYNANMASI :

Her oyuncu kendi önündeki ”oyun başlama yeri”nden başlar. Taş dikmesi için 12 atması gerekir. Her 12 bir taş diker. 25 atan 2 taş dikemez, ama 1 taş dikerek 12 + 1 oynar. Bir taş diken attığı diğer sayılarla ilerler. 12 atan dikeceği taş varsa önce taşını diker. Arkadan gelen oyuncu sayısının denk geldiği yerde, varsa diğer oyuncunun taşını kırar.(Taş kırmanın ayrı bir havası vardır tabii ki. Taş kıran, kırdığı taşın tepesine kendi taşıyla vurarak havada gezdirir adeta). Kırılan taş yeniden başlar.12 yada 25 atan, 12 + 1 veya 25+1 oynamadan isterse yalnız pengi ile bir önündeki taşı kırabilir. Şekilde görülen (x) işaretli yerlere “daş bağlama yeri” veya “bağlantı yeri” denir. Bağlama yerlerinde taş kırılamaz. Boncuk atan oyuncu 1’ den fazla sayı değeri kazanmışsa, attıklarını istediği sırayla oynayabilir.

Her oyuncu taşını başladığı tarafın orta kısmında bulunan basamaktan içeri girer (şekilde gösterilmiştir). Daş evine ulaşmaya çalışır.  Daş evinden bir önceki basamağa “KUBUR” denir. Buraya gelen taşa “KUBURA DÜŞTÜ” denir. Taşın kuburdan çıkması için 12 ya da 25 atması gerekir.

4 taşını da daş evine ilk önce ulaştıran (çıkaran) oyunu kazanmış olur.

Bu oyunu oynamak isteyenler it boncuğu bulunamazlarsa, it boncuğu yerine fıstığı yedikten sonra sert kabuklarıyla oynayabilirler.

Benim aklımda kalan bu kadar.

Bu oyunu genç arkadaşlar bilmezler. Artık evlerden kayboldu. Belki tek tük bulunan-oynanan evler vardır, var olduğunu biliyorum.

Bu ve bunun gibi oyunlar-alışkanlıklar bizim kültürümüz-değerlerimizdir. Bunları koruyalım hatta zaman zaman yaşatalım. Uzun yıllar sonra çocuklarımız-torunlarımız açsın okusun ve OYNASIN. Ayrıntıyla yazmamın sebebi de bu zaten.

Lütfen bu yazıyı şekliyle beraber, yaşayan büyüklerimize gösterip-okuyarak geçmiş günlerini hatırlamalarını hiç olmazsa bir iç çekmelerini, “VAY BE” “HEY GİDİ GÜNLER” demelerini sağlayalım. Eminim, az da olsa mutlu olacaklardır, onlardan bunu esirgemeyelim.

NOT: Yukarıdaki peçüçün şekli forum üyelerimizden oğlum Kerem Dost Bilmez tarafından çizilmiştir.

Katkılarından dolayı kendisine teşekkür ederim.

HERKESE SEVGİ VE SELAMLAR.

BAŞKA NOSTALJİLERDE BULUŞMAK ÜZERE;   HOŞÇAKALIN !

Halil BİLMEZ

Mayıs - 2006
Yukarı Don
Salih Çerikan Açılır Kutu Gör
VİP
<font color=800080>VİP</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Salih Çerikan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 12:00
Emeğinize sağlık abi... Halamlarda bir peçüç takımı var.Biraraya geldikçe oynarız...Gercekten zevkli bir oyundur....
Yukarı Don
BİRECİKSEVEN Açılır Kutu Gör
VİP
<font color=800080>VİP</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı BİRECİKSEVEN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 12:13
HOCAM ELLERİNİZE SAĞLIK GERÇEKTEN BİRECİKGE ÖZGÜ OLAN BU OYUNU BİZLERLE PAYLAŞTIGINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER BAŞARINIZIN DEVAMI DİLERİM..
ONURLU BİR ÖLÜM,ONURSUZ BİR YAŞAMDAN İYİDİR.
Yukarı Don
ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 13:02
ELLERİNE SAĞLIK HOCAM.BİZİ ÇOCUKLUĞUMUZA GÖTÜRDÜNÜZ.NİZİPLİ BİR AKRABAMIZ VARDI NE ZAMAN BİZE GELSE HEMEN PEÇÜÇ (BİZ PEÇİÇ DERDİK) OYNANIRDI.
Yukarı Don
salih_1938 Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı salih_1938 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 13:17
DEĞERLİ VE BİLGE KİŞİLİĞİNLE BİZE YOL VE IŞIK OLMAKTASIN TEŞEKKÜRLER.VAROLASAN
MEVZU BİRECİKSE EĞER,GERİSİ TEFERRUATTIR..
Yukarı Don
i.Halil BİNGÖL Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge
Birecik Forumu Mesaj Rekortmeni

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı i.Halil BİNGÖL Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 13:24
Hocam yüregine sağlık.Küçükken çok oynamıştım.Bulsam şimdi de eşimle birlikte oynarız diye düşünüyorum.Çok zevkli ve heyacanlı bir oyundur.
  Acaba Birecik'te satılan bir yer varmıdır?

Anlatış tarzınız mükemmel olmuş.Hiç görmemiş biri bile artık oynayabilir bence bu yazıyı okuduktan sonra...Teşekkürler..
Yukarı Don
Müslüm Erçetin Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge
Copright © 2005-2012 Birecik Forumu

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Müslüm Erçetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 13:31
Söylenecek tek şey var. Helal olsun. Hakkaten Birecik'in sembol olmuş bir oyunu. Ben bu oyunu hiç bilmezdim ama eskilerden hep duyardım. Kadınlar şimdi günlerde bir araya geliyorlar. O zamanlar özel peçiç partileri olurmuş. Birecikli kadınlar toplanır, hedikler pişer, peçiç oynanırmış. Bu oyunu en ince ayrıntısına kadar yazdığınız için teşekkür ediyorum. Herkes okuyup öğrensin. Aklıma bir fikir geldi: Birecik Forumu Peçüç Turnuvası. Kimbilir belki bir gün düzenleriz Smile
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.
BU MEMLEKET BİZİM!!!
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 14:28
HALİL HOCAM ELLERİNE SAGLIK

Yukarı Don
kuzudişli Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ AKEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ AKEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı kuzudişli Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 15:21
günümüzde de halen oynanan bir oyun.bu oyunun öyle hastaları var ki saatlerce başından kalkamıyorlar... hemen her konuda olduğu gibi oyun-eğlence konusundada çok kültürlü bir ilçeyiz... 

bazı arkadaşlarımız peçüç,bazıları da peçiç diyor.hangisi doğru acaba?
BENİ KATBETMEYİ SEÇENİ,
BEN KAZANMAK İÇİN UĞRAŞMAM...
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 15:34
HALİL ABİ

BU YAZI İÇİN EMEKLERİNİZE VE ELLERİNİZE SAĞLIK.BU UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ GENELLİKLE BİRECİK HANIMLARININ KENDİ ARALARINDA OYNADIKLARI BU BİRECİK OYUNUNU BİZLERE HAZIRLADIĞINIZ VE HATIRLATTIĞINIZ İÇİN. 
BU OYUNU BİRECİKTE GENELLİKLE PEÇİÇ OYUNU DİYE TANIMLADIKLARINI BİLİYORUM.GENELLİKLE BU OYUN PİKNİĞE GİDİLEN BAHÇELERDE,GECE OTURMALARINDA VE HANIMLARIN KABUL GÜNLERİNDE OYNANIRDI DİYE HATIRLIYORUM.

DAHA ÖNCEDEN PEÇİÇ KONUSUNDA İ.HALİL BİNGÖLDEN TARİHİ FOTOĞRAFLAR TOPICINDA BENİMDE BİR AÇIKLAMAM OLMUŞTU.

Yukarı Don
memetbilmez Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı memetbilmez Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 18:17
Babacığım ellerine sağlık.
Siz bu oyunu halamlarla oynardınız, görürdük.
Kalıcı olması için yazdığına teşekkürler.
Ellerinden öperiz.
mb
Yukarı Don
rainali Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
<font color=ff7b3c>ELİT AKEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı rainali Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 19:03

Güzel bir oyun ...Bize güzel o günleri hatırlattınız..Evet Fıstık Kabukları ile oynadığımız bu güzel oyunu Yazın Fıstık toplamaya gittiğimizde fıstık toplanmaya başlamadan ve fıstık eklanıp kuruması için serildiğinde boş geçen zamanlarda ve Fıratta yüzme dönüşünde güzel müzik ve çay eşliğinde oynadığımız oyunlardan biriydi. Teşekkürler abi..

Güzel gören güzel düşünür güzel düşünen hayattan lezzet alır.
Yukarı Don
fenerlimuge Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı fenerlimuge Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 20:49
Hocam çok güzel anlatmışsınız. Bende oynamasını çok severim gerçi uzun bir süredir oynamadım ama bizim evde var. Biz oynarken genelde yenilen etli köfte yapacak derdik. Bu oyuna ayrı bir heyecan katardı.
Yukarı Don
hatice Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ BACEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ BACEY</font>
Simge
Forumun Arşivcisi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hatice Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 22:00
hocam bu güzel hatırlatma için teşekkür ederiz.benimde bir kaç eklemek istediğim şey var peçiçle ilgili(biz peçiç diyoruz peçüç kelimesini sizden duydum)biz bu oyunu hala oynarız özellikle yaz gecelerinde.hala bu oyunu oynayan bir çok birecikli hanım var hatta peçiç toplantısı yapanlar ve iddialı oynayanlar.aslında detaylı olarak anlatmışsınız zaten ama benim eklemek istediğimde; eğer son taş kubura girmişse oradan çıkarmak için mutlaka ya 12 ya da 25 atmanız gerekir,12 veya 25 attıktan sonra da tekrar atma hakkınız olduğu için tekrar atar ve gelen el sayısını rakibe hamam parası olarak hediye edersiniz.bazen rakibin 12,25 ya da işe yarar bir sayı atmaması için moralini bozacak bir kaç etkileyici sözle rakibi sinirlendirirsiniz(6 kabaltı gibi...,zırt 2 gibi).eğer rakip kendinden çok eminse oyunu kazanmak konusunda ve eğer oyun aleyhinde gidiyorsa bazen peçiç bezini tuttuğu gibi havalandırır.taş dikerken 12 ya da 25 atamazsanız bir iki tur ayağa kalkıp gezersiniz biraz havalanmak iyi gelir diye.
bu oyunu biz ailecek hala çok severek oynarız hatta üniversitedeyken oradaki arkadaşlarıma bile öğretip oynadık.şimdide annem yeğenlerime  hazırlayıp çeyizlerine hatıra diye verdi.
bu oyun malzemeleri antepte turistik çarşıda var bireciktede yukarı çarşıda sakallının dükkanında eskiden alıyorduk.şimdi orada varmı bilmiyorum.ama herkese tavsiye ederim gerçekten eğlencesi yüksek bir oyun .bu oyun ayrıca eşli yani birden fazla kişilerle karşılıklı eşit olmak şartıyla 2li 3 lü daha fazla da olarak oynanabilir.
sayın erçetinin turnuva fikri bence çok güzel inşallah bir gün uygulamaya geçirilebilir.
Yukarı Don
burcu Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ BACEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ BACEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı burcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 22:56

Ellerinize sağlık hocam .Biz peçiç oyunu anneannemden öğrendik.Yazları bize gelir 1 ay kadar kalır.Babamı ,kardeşim burak ve ben her gün uzun saatler oynarız., bir annem öğrenmedi, o yüzden  oynamaz .Çok zevkli  bir oyun hele babam özellikle hile yapar ,anneanemde hemen farkeder bizde yıkılırız gülmekten  çok eğleniriz hep beraber.

Yukarı Don
A.AYKILIÇ Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı A.AYKILIÇ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 28-Mayıs-2006 Saat 22:58
Hocamellerinize sağlık, bu oyunu teyzemler de küçük ken görmüştüm fakat nasıl bir oyun olduğunu bilmiyordum... Sayenizde öğrendim...
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2006 Saat 17:08
Değerli hemşerilerim
Bu yazıyı yazarken"unutulan" oyun demiştim. Gelen yazılardan da anlaşıldığı gibi hiç de unutulan bir oyun olmadığı gibi halen oynanan bir oyun olduğunu da gördük. Bu oyunun halen bu kadar oynanıyor olmasını beklemiyordum. Üstelik Birecik dışındaki evlerde de oynanması daha haz verdi( Müge Hanımlarda). Bu sevindirici tabii.
Dikkatimi çeken bir şey: Madem gençlerden bu kadar eski kültürlerimizi bilenler var, neden kimse bildiklerini yazmaya yanaşmıyor anlayamıyorum. Lütfen herkes bildiğini yazsın ki hem forumun kültürel yapısı büyüsün hem de bildiklerimiz kendimizde kalmasın.
Müslüm Erçetin'in "peçüç turnuvası" neden olmasın? Çok iyi bir düşünce.
Herkese selam ve sevgiler.
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı salih_1938 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2006 Saat 17:32

SEVGİLİ ABİM PEÇÜÇ TURNUVASI DEMİŞSİN ÇOK GÜZEL OLURDA,BAYANLAR ARASI OLSA GEREK.BU OYUNU RAHMETLİ ANAMLA HALAM OYNARDI BABAMI HİÇ GÖRMEDİM.ERKEK OYUNU DEĞİL.BİZE UYMAZ BAYANLARIN TURNUVASINI ZEVKLE SEYEREDERİZ.

Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2006 Saat 17:35
Salihciğim
Turnuva benim değil, Müslüm Erçetin'in fikri.
Yukarı Don
FORUM YÖNETİMİ
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı salih_1938 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Mayıs-2006 Saat 19:41
SENCE NASIL DOĞRU DEĞİLMİ DEDİKLERİM.YOKSA  YANILIYORMUYUM. BU İŞİN FİKİR BABASI VE TARİH ÖGRETMENİ SENSİN.
Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 6,906 Saniyede Yüklendi.