Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > NOSTALJi (ESKiDEN BiRECiK) > Eski Meslekler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - Yorgun Kendirciler
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yorgun Kendirciler

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Müslüm Erçetin Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>
Simge
Copright © 2005-2012 Birecik Forumu

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Müslüm Erçetin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yorgun Kendirciler
    Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2006 Saat 16:52

Sevgili hemşerim Ali Özkaplan'ın Tibursip'ten Birecik'e adlı eserinde yer alan ve Müslüm Polatkesen(Olbe Şıho) tarafından kaleme alınmış olan beğendiğim bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim:

"Birecik'in tarihsel gelişimine bakıldığında  çeşitli kaynaklarda çuhacılık, bez dokumacılığı ve ip bükümcülüğü(kendircilik)  yoğun olarak görülür. Sanayinin gelişmesiyle bu mesleklerden bez dokumacılığı ve çuhacılık ne yazık ki günümüze ulaşamadı. Kendircilik ise 1970'li yıllara kadar tüm yoğunluğu ile süregeldi.

Köprü Camiinin yerinden Orman Fidanlığının daha aşağılarına kadar kendir çubuğundan elde edilen çubuklarlave inceltilmiş liflere çığ örülür ve bu çığlarla derme çatma çardaklar kurulur, Birecik Halkının yüzde yetmişi bu çardaklara yerleşirdi. Buna kebyeye çıkma denilirdi. Yörede yetişen kendirler işlenmek üzere, at, deve ve eşeklerle kebyeye Fırat'ın kıyısına getirilirdi. Her kendircinin Fırat kıyısındaki kendi bölgesine indirilirdi, buna kendirci deyimiyke mengüh denilirdi. Mengühler Fırat'ın içine çekilir suya gömülürdü. Birkaç gün suda bekleyen mengüh sudan çıkartılır ve Bekür(Kızılderililerin çadırı şeklinde) yapılıp kıyıya dizilirdi. Bekürde kuruyan kendir bağları Kebyedeki çardaklara dağıtılırdı. Çardakların önüne uzatılan kendir bağlarının, kadın ve çocuklar tarafından başları kırılır, liflerle çubuklar ayrıştırılır, çubuklar kışın yakmak için bağ haline getirilir, kendir lifleri ise kendir sahibine verilirdi. Böylece kendir, ekimden büküm aşamasına gelirdi. 

Her akşam çardaklarda toplanan kendirler ambarlara taşınır, orda önce  mataf denilen polis joplarına benzeyen kısa sopalarla dövülür, peşinden bir metre iki metre ebadında üzeri uzun kalın çivilerle kaplı tarak şeklindeki araçta taranır. Tel haline gelen kendir balyalar biçiminde kendirci burgalarına getirilirdi. Gecenin ikisinde uykusundan kaldırılıp kendirci burgasına getirilen çocuklar dolabın başına geçirilir; ustasının "çevir len!" komutuyla dolap dönmeye, kendir bükülmeye başlanırdı. Gün ağardığında  bir türküdür tutturulurdu...

-Kızım seni Ali'ye verelim mi?
-İstemem babacığım istemem, onun adı Ali eder beni deli.
...
-Kızım seni kendirciye vereyim mi?
-İsterim babacım isterim
-Onun adı kendirci, yedirir badem içi.
-İsterim babacığım isterim.
Türkü sesleriyle kendirci çıraklarının "Hööööööööölll" sesi birbirine karışırdı.

1970li yıllara kadar 70-80 kendirci burgası vardı. Bu burgalarda imal edilen kalınlı inceli ipler G.Antep'ten Bitlis'e kadar dağıtılırdı. Kalitesinden dolayı Birecik Kendiri çok tercih edilirdi. 

Mesleğini 1993 yılına kadar sürdüren bilinen en son kendirciler Kirbiş Müslüm(Balıkçı), Lapa Ahmet(Gözügök), Yarım Şıho ve Emeleç Müslüm(Sazoğlu) gibi ustalardır.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,
Ve bir orman gibi kardeşçesine.
BU MEMLEKET BİZİM!!!
Yukarı Don
ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2006 Saat 22:32
O GÜNLERİ HATIRLIYORUM. BİR BAŞKA GÜZELDİ O GÜNLER. VEYA BİZ ÇOCUKTUK. SORUMLULUK YOKTU. AMAİNSAN ESKİYİ DE ÖZLEME DUYUYOR.
Yukarı Don
Halil BİLMEZ Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>

Forumun Birecik Tarihi Öğretmeni

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Halil BİLMEZ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2006 Saat 22:39

Orjinalini yazan: Müslüm Erçetin Müslüm Erçetin Yazdı:

Çardakların önüne uzatılan kendir bağlarının, kadın ve çocuklar tarafından başları kırılır, liflerle çubuklar ayrıştırılır, çubuklar kışın yakmak için bağ haline getirilir, kendir lifleri ise kendir sahibine verilirdi

Burada adı geçen çubuklara Birecik’te “KİBRİT” denirdi. Hatta konuşma dilinde “KİRBİT”e de dönüşmüştü denilebilir. Bu kirbitler 1 m. den fazla bir uzunlukta en kalın yerinden kırılırdı. Bu kalın olanlar dışarı getirilir, geri kalanları da içine doldurularak, 60-70 cm çapında silindir şeklinde bağ haline getirilirdi. Bu bağlar kebyecier tarafından evlere satılırdı. Bunlar en fazla evlerde ekmek yapmak için sacın altında yakılırdı. Yumuşak olduğu için alevleri bol olurdu.

Kirbit bağları evlerin ihtiyaçlarına göre, sonbaharda kebyecilerden toptan alınır, uygun bir odada veya hayatta istif edilirdi.   

Yukarı Don
DENİZCİ Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
<font color=ff7b3c>ELİT AKEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı DENİZCİ Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18-Eylül-2006 Saat 11:39
Fotoğraflar ve bilgiler için Müslüm ERÇETİN kardeşime teşekkür ediyorum.Nostalji kokuyor.Birecik adına eski değerleri yeni nesile anlatmak için güzel tablolar.Devamını bekleriz.
TÜRKDENİZ
Yukarı Don
edip cafer Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ AKEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ AKEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı edip cafer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 14:04
sanırım bireciğin en eski ve geçerli olan meslek dalı kendircilik.
Yukarı Don
oğuzali Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı oğuzali Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 14:53
    Edip Cafer  yegenim ,hem bireciklisin ,hem birecikte oturuyorsun , sadece   -  en eski  ve geçerli meslek  -    deyip başka birşey yazmıyorsun .

-Birecikin bahçelerinde ve tarlalarındada ekildigini ,
-büyük bir kısmının Kastamonu civarından getirildigini
-Kayalar altı  ve Arap mahlesi dedigimiz semtin tüm insanlarının geçim kaynağının kendircilik olduğunu .
- Ve BURĞA sahibi dedigimiz bir çok insanın bu işin ticaretiyle memleketimize kazanç sağladığını.
-Türkiye'nin büyük bir bölümüne  birecikten ,HALAT ve KINNEP  satıldığını .
-Hatta  avrupa ve amerikaya kadar bu iplerin gittigini .
-Fabrikalaşamadığı için bu işin birecikte bittigini .
-ve bu işten ekmek yiyen binlerce ailenin  60.lı 70.li yıllarda ,hızla birecigi terkederek (Çoğunlukla) İskenderun- Mersin-Ceyhan -İzmir  ve İstanbul'a yerleştigini .
- ve   ve   ve kendircilikten dolayı çok degişik bir yaşam tarzı olanFırat kenarında KEBYE'CİLİK in bir daha  doğmamak üzere öldügünü .
- halen yapılacak olsa halat fabrikasının (kendirle yapılan halat) yinede çalışacağını .
-söylemezsen olurmu.........diyorum ....açtığın konuya teşekkürler...
Bir başkadır benim memleketim...
Yukarı Don
freely Açılır Kutu Gör
VİP
<font color=800080>VİP</font>

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı freely Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 15:08
Birecik için bu derece önemli olan, doğal yetişme alanı olup, insanların geçimini sağladıkları, bu eşsiz fırsatın kaçması, üzüntü verici...
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 15:53
Orjinalini yazan: oğuzali oğuzali Yazdı:

Edip Cafer  yegenim ,hem bireciklisin ,hem birecikte oturuyorsun ,hem kendircilik konusunu açıp  sadece   -  en eski  ve geçerli meslek  -    deyip başka birşey yazmıyorsun .

-Birecikin bahçelerinde ve tarlalarındada ekildigini ,
-büyük bir kısmının Kastamonu civarından getirildigini
-Kayalar altı  ve Arap mahlesi dedigimiz semtin tüm insanlarının geçim kaynağının kendircilik olduğunu .
- Ve BURĞA sahibi dedigimiz bir çok insanın bu işin ticaretiyle memleketimize kazanç sağladığını.
-Türkiye'nin büyük bir bölümüne  birecikten ,HALAT ve KINNEP  satıldığını .
-Hatta  avrupa ve amerikaya kadar bu iplerin gittigini .
-Fabrikalaşamadığı için bu işin birecikte bittigini .
-ve bu işten ekmek yiyen binlerce ailenin  60.lı 70.li yıllarda ,hızla birecigi terkederek (Çoğunlukla) İskenderun- Mersin-Ceyhan -İzmir  ve İstanbul'a yerleştigini .
- ve   ve   ve kendircilikten dolayı çok degişik bir yaşam tarzı olanFırat kenarında KEBYE'CİLİK in bir daha  doğmamak üzere öldügünü .
- halen yapılacak olsa halat fabrikasının (kendirle yapılan halat) yinede çalışacağını .
-söylemezsen olurmu.........diyorum ....açtığın konuya teşekkürler...

bu konuyla ilgili son kendircilerden birinin izini buldum evdeki ekipmanları halen sağlam duruyor yakında onunla yapacağım söyleşiyi ve fotoğrafları forumda yayınlayacağım bu hafta sonu musait olunca forum için çalışacağım değerli abim senin Birecik konusundaki bilgilerin ziyadesiyle beni etkiliyor seninle yapılan muhabbetin tadına doyum olmuyor.
Yukarı Don
eczacı mustafa Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı eczacı mustafa Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 18:45
Bireciğin eski mesleklerinden kendircilik ile ilgili konuya eklenen resimdeki gibi höl höl höl  diye bağırışırlardı

ECZACI MUSTAFA SAYAR
BİR DERYAİ UMMANDIR BİRECİK
Yukarı Don
murat63 Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı murat63 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 11-Eylül-2007 Saat 20:55
evet yukarda dediklerinize aynen katılıyorum. benimde dedemin adı kendirci izzet ti herkes öyle tanırdı
BİRECİK Lisesi 1988 edebiyat mezunuyum.Özledim memleketimi.
Yukarı Don
halil saçkesen Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı halil saçkesen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2007 Saat 00:57
benim dedemde birecikte otururken kendircilik yapmış.bize her zaman anlatır.
GALATASARAY
Yukarı Don
karayosun Açılır Kutu Gör
ELİT BACEY
<font color=ff7b3c>ELİT BACEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı karayosun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2007 Saat 12:25
Rahmetli büyükbabam Deli Mehmet kendircilik yaparmış.. Babannemler kabye zamanı çadılarda kalırlarmış. Çok anlatırlardı en yorucu ama güzel zamanlarının o yıllarda olduğunu..
H.Dilek YARDIMCI
Yukarı Don
oğuzali Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı oğuzali Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2007 Saat 19:14
       Hatice Dilek  kızım eksik bilgilenmişsin ,zaten yatılan   ve kalınan yer kendir kibritinden yapılma(kamış gibi) KEBYE'dir çadır kelimesi yanlış.......selamlar........
Bir başkadır benim memleketim...
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12-Eylül-2007 Saat 21:43
Orjinalini yazan: oğuzali oğuzali Yazdı:

Hatice Dilek  kızım eksik bilgilenmişsin ,zaten yatılan   ve kalınan yer kendir kibritinden yapılma(kamış gibi) KEBYE'dir çadır kelimesi yanlış.......selamlar........

İşte Kebyeler daha önce forumda müslüm abi yayınlamıştı bu fotoğrafı

Yukarı Don
murat63 Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı murat63 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2007 Saat 16:27
yusuf kardeş saol ben hatırlıyom dedemin kendirlerden sal yapıpta üstlerine taş koyup suya bastıgını sonra onları çıkarırlardı resimlerdeki gibi güneşte kurttuktan sonra soyarlardı kendirlerini çubukları kullanılır kendirleride bir sürü işlemlerden geçer ip olurdu
BİRECİK Lisesi 1988 edebiyat mezunuyum.Özledim memleketimi.
Yukarı Don
hüseyin63 Açılır Kutu Gör
AKEY
<font color=0000ff><b>AKEY</b></font>

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hüseyin63 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 13-Eylül-2007 Saat 17:09
hepside çok güzel elerinize saglık
Yukarı Don
melek saçkesen Açılır Kutu Gör
VİP
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı melek saçkesen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 14-Eylül-2007 Saat 13:34
benim babamda azda olsa kendircilik yapmış.kebyeleri duymuştum.

Yukarı Don
lahliz_1 Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı lahliz_1 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2008 Saat 18:54

BİRECİGİN  ESKİ MESLEKLERİNDEN  BİRİDE  KENDİRCİLİK.

Yukarı Don
yusufsözmen Açılır Kutu Gör
VİP
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı yusufsözmen Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 29-Nisan-2008 Saat 19:19
babamdan duyduğum kadarıyla o işi şimdi sadece mahmut topçu amca yapıyormuş.
İNSANIN KAZANDIĞI PARADAN DEĞİL PARANIN KAZANDIĞI İNSANDAN KORKULUR
Yukarı Don
mahir oğul Açılır Kutu Gör
VİP
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı mahir oğul Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 30-Nisan-2008 Saat 08:09
geçmiş olan bu zaman dahala o güzelim meslegin izlerini taşıyan yerlerden geçerken bile höl, höl, höööl seslerini duyar gibi oluyor insan selamlar..
HATIRLAMAK TATLI BİR DÜŞ, SOLAN BİR RESİM GİBİDİR...

<
Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123>
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 7,672 Saniyede Yüklendi.