Forum Anasayfası Forum Anasayfası > BiRECiK GENEL > NOSTALJi (ESKiDEN BiRECiK)
  Aktif Konular Aktif Konular RSS - ESKi BiRECiK KASAPHANESi
  YARDiM YARDiM  Forumu Ara   Olaylar   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

ESKi BiRECiK KASAPHANESi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: ESKi BiRECiK KASAPHANESi
    Gönderim Zamanı: 15-Ocak-2008 Saat 16:44
ESKİ BİRECİK KASAPHANESİ :

YAŞLARI ORTA YAŞ GRUBU VE ÜZERİNDE OLANLAR " ESKİ BİRECİK KASAPHANESİ "KONU BAŞLIĞIMI OKUR OKURMAZ BU KASAPHANEYİ KESİNLİKLE HATIRLAYACAKLARDIR.

BİRECİKTE BAHSETTİĞİM KASAPHANE BİNASI BİR ZAMANLAR ESKİ BELEDİYE SEBZE MEYVE HALİNİN (ŞU ANDA YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARININ OLDUĞU YERİN BİR KISMI) HEMEN YANIBAŞINDA, 3 KAPILI,BİRECİK KASAP ESNAFININ HALKA ET SATIŞLARINI YAPTIKLARI BİR YERDİ.BU KASAPHANEDE ÇOK SAYIDA FORUM ÜYELERİMİZİN BÜYÜKLERİNİN,AKRABALARININDA ÇALIŞMIŞ OLDUKLARINI BİLİYORUM VE BAZILARINIDA DUYMUŞTUM.ÖRNEĞİN BENİM DEDEM HOPPAN ALİ ERKAN ,DEDEMİN KARDEŞİ AMCAM HOPPAN ABO ,HASİP DAYIM VE DEDEMİN YEĞENLERİ OLAN MEHMET,AHMET,ALİ(ŞU ANDA İSKELE ÇARŞISINDA KASAP),MÜSLÜM(ALANYADA İKAMET EDİYOR),MUSTAFA(ŞU ANDA KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNDE PROF.DR.) VE MAHMUT ERKAN KARDEŞLER,ZAZA HALİL VE OĞULLARI MÜSLÜM,SEFER ESGİN KARDEŞLER,FORUMUMUZDA ÇOK SAYIDA ÜYEMİZ BULUNAN LAKAPLARI ÖMEYLER OLAN AHMET ÖZKESİCİLER GİBİ ARKADAŞLARIMIZIN BİR ÇOK BÜYÜKLERİ,YAKIN AKRABALARI VE ŞU ANDA İSİMLERİNİ HATIRLAYAMADIĞIM YAZAMADIĞIM ÇOK SAYIDA BİRECİKLİ BU KASAPHANE BİNASINDA YILLARCA KASAPLIK YAPMIŞLARDIR.

DAHA SONRA YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM EĞER 1970'Lİ YILLARIN ORTALARINA DOĞRU BU KASAPHANE BİNASININ BAZI KISIMLARI BELEDİYE TARAFINDAN YIKTIRILARAK BİRECİK SEBZE VE MEYVE HALİ İLE BİRLEŞTİRİLDİ.BU KASAPHANEDE ÇALIŞAN KASAP ESNAFI İSE BURADAN AYRILARAK ÇEŞİTLİ ÇARŞILARDA BULUNAN DÜKKANLARA TAŞINARAK İŞLERİNİ ORALARDA YAPMAYA BAŞLADILAR.

BU VESİLE İLE ŞU ANDA ARAMIZDA BULUNMAYAN KAYBETTİĞİMİZ KASAP ESNAFI BÜYÜKLERİMİZİ SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUM.

SİZLERDEN RİCAM ESKİ KASAPHANE VE BURANIN KASAP ESNAFI İLE İLGİLİ ANILARINIZI VE VARSA RESİMLERİ BİZLERLE PAYLAŞMANIZDIR.

SAYGILARIMLA   

Yukarı Don
salih_1938 Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>
Simge

Status: Aktif Değil
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı salih_1938 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Ocak-2008 Saat 12:35

Birecik'e her gittiğimde görmek istediğim kendine has kokusu olan o çarşı ve çevresidir.Alt tarafında hallaçların tokmak sesleri ,kalaycıların kokusu ve kasaplar çarşısı.Fakat hayalimdeki eski Birecikle bütünleşen o havayı asla bulamıyorum.

MEVZU BİRECİKSE EĞER,GERİSİ TEFERRUATTIR..
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17-Ocak-2008 Saat 14:34
BU KONUDA İSİMLERİNİ YADETTİĞİM BU KASAPHANENİN ESNAFLARINDAN DEDEMİN KARDEŞİ KASAP HOPPAN ABO(ERKAN) VE DEDEM KASAP HOPPAN ALİ'NİN(ERKAN) BİRLİKTE ÇEKTİRMİŞ OLDUKLARI TARİHİ BİR FOTOĞRAF.

ALİ DEDEM BİRECİKTE UZUN SÜRE KASAPLIK MESLEĞİNİ SÜRDÜRDÜKTEN SONRA 1950'Lİ YILLARIN ORTALARINA DOĞRU AİLECEK İSKENDERUNA GÖÇ ETMİŞLER.DEDEM BURADA KASAPLIĞI BIRAKARAK İSKENDERUNUN ÜNLÜ DENİZ KULÜBÜNÜ BİR ORTAĞI İLE BİRLİKTE İŞLETMİŞLERDİR.ALİ DEDEMİ HAYATIMDA BELKİ BİR KAÇ KERE GÖRMÜŞÜMDÜR ONU HAYAL MEYAL HATIRLIYORUM. DEDEM 1965 YILINDA BEN 3 YAŞINDAYKEN İSKENDERUNDA,HOPPAN ABO AMCAM İSE 197O'Lİ YILLARIN ORTALARINA DOĞRU BİRECİKTE VEFAT ETMİŞTİR.İKİSİNİDE RAHMETLE ANIYORUM.    

Yukarı Don
gemileryaktim Açılır Kutu Gör
ELİT AKEY
<font color=ff7b3c>ELİT AKEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı gemileryaktim Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19-Ocak-2008 Saat 17:47
zaza halil rahmetli benim dedem olur.fahrettin abi dediğin yeri ben hatırlamıyorum ama dedemin küçük çarşıda kasap dükkanı vardı.yanına her gittiğimde ağzıma kuyruk yağı sokmaya çalışırdı rahmetli dedem buna da hatıra denilirse eğer sizle paylaşmak istedim.
Yukarı Don
SADONIZM Açılır Kutu Gör
FORUM YÖNETİMİ
<font color=0003c>FORUM YÖNETİMİ</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı SADONIZM Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20-Ocak-2008 Saat 18:38
    Fahrettin Kardeşim,Kasap SADİN'in torunu,Kasap Hacahmet'in oğlu olarak o çarşının kokusu şu an bile burnumda tüttü..
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 11:47
Orjinalini yazan: SADONİZM SADONİZM Yazdı:

Fahrettin Kardeşim,Kasap SADİN'in torunu,Kasap Hacahmet'in oğlu olarak o çarşının kokusu şu an bile burnumda tüttü..

SADETTİN HOCA, DEMEKKİ SENİN DEDENİN VE BABANINDA MESLEKLERİ BİZİM SÜLALEDE OLDUĞU GİBİ KASAPLIKMIŞ.FOTOĞRAFTA GÖRDÜĞÜN KİŞİLER DEDEM VE KARDEŞİ.YANİ SANA DAHA ÖNCEDEN BAHSETTİĞİM GİBİ NİNENİN AMCAZADELERİ.
Yukarı Don
Abdullah ERKAN Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
<font color=008000>ONURSAL ÜYE</FONT>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Abdullah ERKAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 21-Ocak-2008 Saat 14:42
Fahrettinlerin evi kasaphanenin sonundaki büyük kapıdan görünürdü babası necip amcam rahmetli salihe oradan seslenirdi salih salih diye eliyle tepsi veya sepet işareti yapar salihte ne istediğini evden görür onu alır gelirdi.Evet o kasaphanede çok mutlu günlerimiz geçti halen gözümün önünde oradaki bütün esnaf bir aile gibidir o esnafın çocukları hatta torunları birbirine aile bağı ile bağlıdır ölenlere Allahtan rahmet yaşayanlara sağlık ve afiyet dilerim o çarşıdaki amcamız olan bütün esnafın çocuklarına selam ve muhabbetlerimi gömnderiyorum her zaman emirlerini bekliyorum.
Abdullah ERKAN
Yukarı Don
ömeyahmet Açılır Kutu Gör
TEZE ÜYE
<font color=ff00ff>TEZE ÜYE</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ömeyahmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Şubat-2008 Saat 11:38
fahri sana teşekkür ederim iyi bir konu yakalamışsın emegine sağlık anılara gelince çok
hangi birini anlatayım abo babanla salih abini yazmış baban necim emi çarşı ağası ve sıcak mahlesinde olduğu için hergün içiçeydikkasap esnafı olarak ölenlere rahmet dilerimkalanlaradasağlık esenlik
benim katkım kasapların ismini dükkan sırasına göre söyleyebilirimhal tarafından girişte ilk çift kapılı dükkan babam ismet habeş amcam amcam oğlu gözlüklü ömerikinci dükkan serdar hösen
üçüncü
kirif hösen 4.gendo misey ve gendo salih 5.hopan abo rahmetli oğullarıali müslüm mahmut6.trey halil 7.horuz hasan amcam şiho8.haşık miçonun oğullara nusrat ve hacıerkoyuncu8. alo hacı karanın oğlu salih kömürcükarşı taraftahal girişi1.kutes abo kör müho tahir işçeviren2.dedem ömey mahmutamcamali 3.hatırlamadım4.rahmetli hopan mehemet5.trey ömer7. zaza halilbirde kasap büyüklerimiz vardı sağdin hocamın dedesi kasap sağdin oğlu mustafa hapey hasanerkoyuncu.anılara gelince çok trey kadirde vardıyanlız havalar sıcak olunca satılmayaan etleri kuyulara sallardık iple kazı mığarasına alem yapmaya büyüklerimiz gider yerlerdi tabi kör temo ad sahibim ömey ahmeti unuttum halil hocam sende yardımcı olursan iyi olur çünkü sen duayyen sin şimdilik bu kadar

Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Şubat-2008 Saat 12:11
AHMET,BU KONUYA KATKILARIN İÇİN SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SENİN BU KONUDA SIRALAMIŞ,YAZMIŞ OLDUĞUN KASAPHANE ESNAFI BÜYÜKLERİMİZİDE ÖĞRENMİŞ,HATIRLAMIŞ VE ANMIŞDA OLDUK BÖYLECE.
Yukarı Don
ömeyahmet Açılır Kutu Gör
TEZE ÜYE
<font color=ff00ff>TEZE ÜYE</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ömeyahmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Şubat-2008 Saat 22:10
FAHRİ BİRDE KARA DEMEY VAR MEHMET TAN
Yukarı Don
muslum taylan Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı muslum taylan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03-Şubat-2008 Saat 13:37
 Babam burada iş yapan esnefa davar satardı. Hatırladığım  esnaflar zaza halil , hopan şiho, mişereş. hepisi hur içinde yatsınlar.
Yukarı Don
Misafir
Misafir
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ziyaretçi Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 04-Şubat-2008 Saat 10:59
Orjinalini yazan: muslum taylan muslum taylan Yazdı:

Babam burada iş yapan esnefa davar satardı. Hatırladığım  esnaflar zaza halil , hopan şiho, mişereş. hepisi hur içinde yatsınlar.

MÜSLÜM BEY,HOPAN ŞİHO DİYE BAHSETTİĞİN KİŞİ MÜSLÜM ERKAN'MI ?EĞER BAHSETTİĞİN KİŞİ MÜSLÜM ABİ İSE O, HALEN ALANYADA İKAMET EDİYOR VE YAŞIYOR. 
Yukarı Don
suphiye Açılır Kutu Gör
BACEY
<font color=0000ff><b>BACEY</b></font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı suphiye Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 31-Ocak-2010 Saat 21:07
ahmet bey dimağına sağlık benim babam da kasap Hacı Erkoyuncu  nur içinde yatsın bahsettiğiniz isimlerin yüzünü tanımasamda isimlerini ve maceralarını çok dinlerdik babamdan allah ölenlere rahmet kalanlarada sağlık versin  
SUPHİYE
Yukarı Don
fatmacoskun Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı fatmacoskun Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01-Şubat-2010 Saat 09:26
kardeşimin dediği gibi kasaplardanız.keşke babamın marifeti bizlerde olsaydı babam rahmetli kurban bayramında 1 günde en az 40 kurban keserdi.nur içinde yatsınlar ölmüşlerimiz.konuyu hatırlatanlarada teşekürler.
Yukarı Don
ılgın Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ BACEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ BACEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ılgın Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Şubat-2010 Saat 01:15
ben bahsettığınız tum ısımler rahmetlı babmdan çok duymuştum benım babam hacı erkoyuncu ve amcam nusret erkoyuncu baba mesleği olan kasaplığa çok kucuk yaslarda bırecık kasaphanesınde baslamışlar rahmetlı kasaphanede gecen anılarını bıze buyuk bır zevkle anlatırdı.şimdi bır krer daha hatırladım hepsını sağolun.
YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...
Yukarı Don
ılgın Açılır Kutu Gör
KIDEMLİ BACEY
<font color=53a9ff>KIDEMLİ BACEY</font>
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı ılgın Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02-Şubat-2010 Saat 01:21
babamın teyzesi oğlu terzi tahıre kasaphanede yaptıkları şakaları hatırladım bır an o zaman ınsanları bırbırıne ne kadar saygılı ve anlayışlıymış.keske o zamanlarda yasayıp o zamanların guzellığını yakından tanıyabılseydım.
YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE...
Yukarı Don
esgin Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esgin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 18-Haziran-2010 Saat 18:43
ben rahmetlı zaza halılın oglu muslum  kasphaneyı dun gıbı hatırlıyorum  cok guzel  anılardı  gercekten aıle gıbı  gecerdı gunlerımız. rahmetlı hopan mehmet abımız  abdullah kardesımın babası yıne rahmetlı olan alo hacıya cok takılırdı zekı murenı sevmedıgınden dolayı bırgun  hopan memet  gendo mıseyın oglu lakabıylan kor nuruya 2.5 lıra verdı  bırde zekı muren posterı gıt bunu horuz hasanın dukkanının en ustune yapıstır yapıskanıda haram ılıgı kasap cocukları  haram ılıgını bılır   rahmetlı horuz hasanın dukkanıyla alo hacının dukkanı karsı karsıya  tam gozunun yamacında nuru kardesımızde posterı yapıstırdı   bunu goren alo hacı kor nuruyu kasapkanenın ıcınde kufrede kufrede kovaladı. herkese selamlar
Yukarı Don
esgin Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esgin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19-Haziran-2010 Saat 23:52
arkadaslar forumda kasaphane konusu acıldıgında  yapılan yorumlardan  farkettımkı forumun  dolayısıyla birecigın kalbur ustlerı kasaplarmıs benım tanıdıgım kaspların  buyuk cogunlugunun cocukları ve torunları okumus tahsıllı cocuklar sebebıde etın proteınınden olsa gerek  kafayı cok calıstırıyor herkese selamlar babalar gununuzu kutluyorum
Yukarı Don
Abdullah ERKAN Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Abdullah ERKAN Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 14:26
Babana rahmet müslüm protein gibisi varmı.:))
Abdullah ERKAN
Yukarı Don
esgin Açılır Kutu Gör
ONURSAL ÜYE
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı esgin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 24-Haziran-2010 Saat 19:26
senınde babana rahmet  abo kardes yalanda degıl yanı baket yemeyen sanacımız  unutkan oluyor selamlar
Yukarı Don
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  12>
  Paylaşım   

Forum Atla Forum izinleri Açılır Kutu Gör

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.03
Copyright ©2001-2019 Web Wiz Ltd.

Bu Sayfa 5,344 Saniyede Yüklendi.